Naujienos

4 weeks ago

Paverknės sodyba

Šiek tiek egzotiškos istorijos- "TAIMEN"

(Ištrauka iš R.Guobio straipsnio "Užstrigusi žinia iš besibaigiančios vasaros" puslapyje www.butenai.lt)

"Neįprastų formų baidarė per Butėnų upę žemyn plaukia, visai kitokia, gal net gražesnė, nei šiuolaikinės laivės. Taip neįprastai smaili, aštrūs jos kraštai, viršūnės, ilga, mat trivietė "Taimen". Moteris gale, irklu srove nešamą laivelį vairuoja, o vyriškis meškerę kairėn dešinėn mėto, švysčioja, gal lydį ar kokį šapaliokų suvilioti tikisi. Kartais ima žuvis ir užkimba.

"Mes jau daugiau nei dvidešimt metų šitais vandenimis plaukiojame" - taip pareiškia užkalbintas upeivis. Kęstutis iš Kauno. Baidare jie ir aukštyn ir žemyn iš Žaliosios, kur visuomet apsistoja pas Šablevičius, plaukioja. Sudedama, brezentinė baidarė "Taimen" rusiška, tokiomis lietuvaičiai savuosius ir Sovietų sąjungos upelius, upes skrodė. Jos patogiai išsiardo, susipakuoja taip, kad lengvai traukiniu ar autobusu kur panorėję patogiai nusigabendavo. Dabar mažai kur tokių baidarių bepamatysi.

Egzotika..."
... See MoreSee Less

View on Facebook

4 weeks ago

Paverknės sodyba

SULANKSTOMOS BAIDARĖS

Sulankstoma baidarė (FOLDING KAJAK) yra tiesioginis originalios inuitų baidarės, pagamintos iš gyvūnų odų, ištemptų ant medžio ar kaulų rėmų, palikuonis.

Pirmąją sulankstomą baidarę 1905 m. sukonstravo vokiečių architektūros mokslų studentas Alfredas Heurichas. Jis išbandė savo kūrinį Isaro upėje netoli Miuncheno ir kitais metais patentavo dizainą, pavadintą Delphin (vok. delfinas). „Delphin“ turėjo bambukinį rėmą, ant kurio buvo ištemptas burių audeklo korpusas. Jį buvo galima sulankstyti ir neštis trijuose maišuose, kurių kiekvienas svėrė apie 4 kg.

1907 m. Roseinhamo miesto siuvėjas vokietis Hansas Klepperis matydamas šio naujo tipo laivo potencialą, nupirko sulankstomos Delphn baidarės patentą ir pradėjo sėkmingą šių baidarių masinę gamybą.
1909 m. , praėjus vos 2 metams nuo pirmosios serijinės sulankstomos baidarės gamybos pradžios, C.E. Layton vienviete Klepper baidare „Dolphin“ perplaukė kanalą tarp Didžiosos Britanijos ir Prancūzijos.
1936 metais baidarės pateko į Berlyno olimpines žaidynes, kurių metu Klepper baidarės iškovojo iki 18 medalių. Iki šiol „Klepper“ išlieka vienu geriausių prekių ženklų rinkoje.
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Paverknės sodyba

BAIDARĖS KRIKŠTATĖVIS EUROPOJE

Baidarių krikštatėviu Europos žemyne laikomas Johnas MacGregoras - škotų teisininkas, rašytojas ir tyrinėtojas, gyvenęs Londone. 1858 metais viešėdamas Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje, jis pirmą kartą pamatė Šiaurės Amerikos inuitų baidares ir jomis be galo susižavėjo. Grįžęs į Europą, jis daug domėjosi ir jau sekančiais metais sukonstravo savo baidarės versiją, kuri buvo pagaminta iš kedro ir ąžuolo, siekė 4,5 m ilgio ir 76 cm pločio ir svėrė apie 30 kg. Pavadinęs ją Rob Rojaus vardu, jis leidosi į ekspedicijas Europos upėmis ir ežerais, kiek vėliau visus patirtus nuotykius aprašydamas savo knygoje „ Tūkstantis mylių Rob Rojaus baidarėje“. Ši knyga išpopuliarino ne tik baidarės formą ir dizainą bet ir pačią konsepciją: „Vaikščiojimą riboja jūros ir upės, plaukimą dideliu laivu – atvirkščiai –seklumos ir krantai. O va, baidare galima ir plaukti, ir ją traukti, o esant reikalui ir ją persinešti. Vadinasi, gali judėti be jokių apribojimų.“
1866m Johnas MacGregoro (Rob Rojaus) dėka baidarių irklavimas Europoje ir JAV buvo pripažintas kaip sporto šaka.
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 month ago

Paverknės sodyba

IŠ KO GAMINTOS BAIDARIŲ PIRMTAKĖS

Pirmosios baidarės buvo būtent tokios, kokių reikėjo vandens medžiotojui: kad kuo tyliau, nepastebimiau ir greičiau priplaukti prie grobio. Taigi, baidarės turėjo būti lengvos ir manevringos. Eskimų genčių vyrai baidares gamino iš turimos medienos ar banginių kaulų, užtempiant ant jų gyvūnų odą, prieš tai ją padengdami banginių taukais, kad oda taptų atspari vandeniui. Baidarės korpusas buvo visiškai uždaras, išskyrus angą, per kurią į baidarę įsėsdavo medžiotojas. Šis dizainas medžiotoją apsaugodavo nuo vandens stichijų. Apvirtus baidarei ir medžiotojui patekus į ledinį vandenį – buvo rizika mirtinai sušalti. Eskimai, manevruodami irklu, atlikdavo vadinamąjį „Eskimo roll“ (Eskimo ritinys/sukinys) ir sugebėdavo atsiversti atgalios.
Dar viena svarbi baidarių savybė – plūdurumas. Ant lengvutės ir nedidelės baidarės buvo pritvirtinami nelengvi medžioklės įrankiai, o po sėkmingos medžioklės - ir laimikis pargabenamas. Kas laikydavo baidarę ant vandens paviršiaus? Vietiniai eskimų medžiotojai tam reikalui naudojo jūrų ruonių pūsles, kurias užpildydavo oru.
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 months ago

Paverknės sodyba

2024 m. sezono NAUJIENA Paverknės sodyboje! ✨️
Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad kartu su SimSit Massages galėsime pasiūlyti sodybos svečiams naują paslaugą!‼️

#simsitmasages2024 m. VASAROS SEZONO NAUJIENA
Paverknės sodybos svečiams ❗😍
www.baidariunuomaverkne.lt/
... See MoreSee Less

View on Facebook